Żniwa w starym stylu

- Autor Liliana Bielas-Kostyra
Kosy, sierpy i cepy poszły w ruch podczas wydarzenia odbywającego się 26 sierpnia w miejscowości Lubojna koło Mykanowa, w powiecie częstochowskim. Zadbano o to, by do przeszłości nawiązywały wykorzystywane przez żniwiarzy narzędzia.
Sierpień to czas żniw i zazwyczaj w tym okresie bierzemy udział w uroczystościach dożynkowych. Jednak Starostwo Powiatowe w Częstochowie od sześciu lat organizuje festiwal żniwny, w trakcie którego pokazuje, jak się robi żniwa przy użyciu metod i sprzętu sprzed lat.
Jest to już szósta edycja tego wydarzenia pod nazwą „VI Powiatowy Festiwal Żniwny”, które wpisało się na stałe w kalendarz imprez powiatowych z pokazami jak to dawniej bywało w trakcie zbierania plonów, z wystawą maszyn rolniczych, dawnych sprzętów rolniczych, występami zespołów folklorystycznych, zespołów teatralnych i wokalistów z powiatu częstochowskiego oraz wieloma innymi atrakcjami.
W trakcie żniw w Lubojnie przedstawiciele gmin powiatu częstochowskiego, mieszkańcy i zaproszeni goście przystąpili do pracy przy zastosowaniu tradycyjnych metod żniwowania. Było m.in. koszenie tradycyjną kosą, młócenie cepem. Żęcie zboża przebiegało bardzo sprawnie. Wyzwanie podjęło wiele osób.
Sprawnością w posługiwaniu się kosą i cepem pochwalili się również przedstawiciele gminy Koniecpol, zaskakując swoimi umiejętnościami. Gminę Koniecpol reprezentowała bowiem silna ekipa: sołtysi i mieszkańcy sołectw: Rudniki Kolonia, Dąbrowa, Rudniki, Kuźnica Grodziska, Teresów, Wólka, Załęże, burmistrz miasta i gminy Koniecpol Ryszard Suliga, członek zarządu powiatu częstochowskiego Gwidon Jelonek, prezes MPK w Koniecpolu Tomasz Góra.
Brawa dla Tercetu prowadzących: Anna Dziwior, Piotr Kosela, Adam Sikorski i Organizatora wydarzenia!