Zapowiedź Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

- Autor Liliana Bielas-Kostyra
Od 2017 roku gromadzi wielbicieli muzyki organowej. To już VII festiwal, który rozpoczyna się 20 sierpnia w barokowym kościele pw. Trójcy Świętej w Koniecpolu. Kolejne koncerty odbędą się 17 września i 8 października. O kulisy powstania festiwalupytamy burmistrza Ryszarda Suligę.
Koniecpolski festiwal to wyrobiona marka w regionie i kraju oraz wydarzenie rozpoznawalne przez szerokie grono odbiorców. O jego znaczeniu decydują wykonawcy znani w kraju i na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 2017 roku i cieszył się dużym zainteresowaniem. Kto był pomysłodawcą koncertów organowych w Koniecpolu?
Ryszard Suliga: - Słuchając pięknego brzmienia organów w kościele pomyślałem, iż warto pokazać szerszemu gronu nie tylko zabytkowy Kościół Świętej Trójcy ale również zachęcić innych do słuchania muzyki organowej. W Koniecpolu mamy szczególne warunki do organizacji takich koncertów, bo Kościół Świętej Trójcy jest nie tylko dziełem architektury i zabytkiem, ale ma też oryginalne, stare barokowe organy z XVII wieku zbudowane przez nieznanego organmistrza. Organy te są wyjątkowym okazem, bo są wspaniale zachowane i czynne.
Co jest ideą organizacji festiwalu muzyki organowej i kameralnej? Dlaczego zainteresowała Pana Burmistrza muzyka dawna, organowa? Jest Pan inżynierem, a więc ma Pan wykształcenie techniczne pozostające w kręgu innych zagadnień – bardziej przyziemnych i inwestycyjnych.
- Zasadniczą ideą organizacji festiwalu jest popularyzacja muzyki organowej, na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym. Instrument ten umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej. W trakcie koncertów brzmienie organów urozmaicone jest też innymi instrumentami oraz doskonałym brzmieniem solistów lub chóru. Stąd nazwa naszego festiwalu i wskazanie również na muzykę kameralną, a więc wykonywaną na innych instrumentach niż organy. Skąd moje zainteresowania muzyką poważną? Oprócz studiów technicznych, pedagogicznych uczęszczałem do szkoły muzycznej, ale to dawne czasy. Tak jak powiedziałem wcześniej, zawsze organy w Kościele Świętej Trójcy robiły na mnie ogromne wrażenie. Pięknie brzmiały i tworzyły niezwykłą atmosferę.
Koniecpolski Festiwal to już marka w regionie, czyli pewien znak jakości przyciągający do tego miejsca.
- Koniecpol powoli buduje swój potencjał muzyczny i kulturalny. Możliwości akustyczne kościoła i ten wspaniały instrument to doskonałe warunki do słuchania muzyki poważnej. Ponadto jest to szansa na promocję gminy i zaprezentowanie potencjału naszego Koniecpola zupełnie od innej, artystycznej i muzycznej strony. To niezwykle cenna inicjatywa w naszym gminnym kalendarzu imprez kulturalnych. Stąd w ramach planu działań Domu Kultury na każdy rok planujemy organizację tego wydarzenia.
O znaczeniu tego festiwali decydują też wykonawcy znani w kraju i na świecie.
- Festiwal budzi uznanie występami najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej, a także - podkreślę jeszcze raz – wyjątkowymi przestrzeniami naszego obiektu sakralnego z XVII w. W tym roku również zadbano o to, aby festiwal był wydarzeniem szczególnym. Tym razem będzie się odbywał pod hasłem: „Mistrz i Uczeń”. Wystąpią wspaniali i znani wykonawcy, wychowawcy i mentorzy młodszych pokoleń muzyków, ale również niezwykle uzdolnieni uczniowie kształcący się w tym kierunku z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach i Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu. O szczegółach i programie będzie niebawem informował Dom Kultury w Koniecpolu.
Kto jest tą najważniejszą osobą, która dobiera repertuar i ustala program, a więc dyrektorem artystycznym festiwalu?
- Dyrektorem artystycznym festiwalu jest od lat Tadeusz Barylski. Jest to dyplomowany organista i pianista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dr. Huberta Salwarowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich poświęconych grze na organach pod kierunkiem wybitnych profesorów klas organów z Europy i USA oraz wybitnych polskich organistów. Jego działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi.
Tegoroczna VII edycja festiwalu będzie z pewnością wyjątkowa, ponieważ wpisuje się również w 580 rocznicę nadania Koniecpolowi praw miejskich. Takie wydarzenia wzmacniają markę Koniecpola jako ośrodka kultury i festiwali. Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników dobrej muzyki na VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu. Jestem przekonany, że ciekawe koncerty, odbywające się w przepięknym obiekcie architektury sakralnej wzbudzą wiele pozytywnych emocji.
Przypomnijmy jeszcze raz - 20 sierpnia o godz. 18:00 w kościele pw. Trójcy Świętej rozpoczyna się pierwszy dzień VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu. Kolejne koncerty odbędą się 17 września i 8 października br.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Liliana Bielas-Kostyra